Vyrovnávací qigong (Pingheng gong) nebo též zjednodušeně nazývaný Stromový qigong je druh tradičního čínského taoistického cvičení, které je jednou z částí taoistické nauky zvané Nejvyšší učení duchovních klenotů, patřící ke škole Dračí brána (Long men pai), taoistického směru Opravdové reality (Quanzhen). Jde o velmi silné energetické cvičení v pohybu neboli pohybový qigong, ale s prvky statického qigongu.
Cvičení zahrnuje techniky v pohybu, při kterých se vyměňuje energie mezi člověkem a stromem, dále statická technika Dýchání povrchem těla (Maokong huxi) v Postoji sloupu a Masáž dle pěti prvků. Při masáži se v duchu odříkává Říkanka Pěti prvků pro umocnění účinků cvičení. Všechny techniky zahrnují práci s dechem.
Hlavní smysl cvičení:
- léčba onemocnění
- výrazné zvýšení průtoku čchi v energetických drahách a jejich zprůchodnění
- rozvinutí léčitelských schopností působením na nervová zakončení prstů rukou
Zdravotní účinky:
- vhodné při onemocněních krve
- při zánětech kloubů, artróze nebo revmatizmu
- je možné rozpustit cysty, myomy, nádory, atd.
Jaký druh stromu zvolit?
Necvičí se s jakýmkoliv stromem, záleží na ročním období a druhu nemoci. Každému ročnímu období přináleží určitý strom a také příslušný orgán dle teorie Pěti prvků (Wuxing). V tomto článku je uvedena tabulka vhodnosti výběru toho správného stromu pro dané období.
Roční období + strom
Jaro – jehličnany (song shu), ideální je borovice (hongsong)
Léto – jabloně (pingguo shu) a stromy rodu pavlovnie (ideálně pavlovnie plstnatá, latinsky Paulownia tomentosa, čínsky mao paotong shu), dále slunečník čínský (wutong shu, latinsky Firmiana simplex)
Pozdní léto – vrby (liu shu), která je zároveň univerzální strom pro všechny roční období. Mistr s ní ale nedoporučuje cvičit, protože na sebe váže jak to pozitivní, tak to negativní.
Podzim – topoly (yang shu), ideálně topol osika, též nazývaný osika obecná
Zima – cypřiše (bai shu) a túje
Roční období + barva + orgán plný a dutý + prvek
Jaro – zelená – játra, žlučník – dřevo
Léto – červená – srdce, tenké střevo – oheň
Pozdní léto – žlutá – slezina, žaludek – země
Podzim – bílá – plíce, tlusté střevo – kov
Zima – černá – ledviny, močový měchýř – voda
Pokud se chcete dozvědět o cvičení Stromového qigongfu v době podzimu, jaké rozlišujeme roční období dle lunárního kalendáře, přečtěte si článek Stromový qigong v období Lidong.
Upozornění
Stromový qigong by se neměl cvičit v době těhotenství, jinak by mohlo dojít k samovolnému potratu. Dále není vhodné provádět toto cvičení během prvních 2 dnů mestruačního cyklu, protože by se zvýšila krvácivost.
Pohybový qigong
Smysl: | Forma vede čchi. |
Cíl: | Proměna těla a přeměna esence v čchi. |
Popis: | Tělo se pohybuje, ale mysl je v klidu. |
Účinky: | Zlepšení proudění a cirkulace esence a čchi v těle a drahách, uvolnění těla a mysli, vyrovnání jinové a jangové energie v orgánech a drahách. |